Hogyan gyűrd le a szóbeli vizsgától való félelmet?
Azok számára, akik nem kifejezetten extrovertált típusok, gondot jelenthet a nyelvvizsgán (de igazából bármilyen vizsgán) a szóbeli rész. A stressz egyik forrása s szerepléstől való félelem is lehet, amely gyakran elhatalmasodik annyira, hogy a vizsgázóra inkább negatívan hat, mintsem építő jellegűen. Bármi is álljon a szorongás hátterében, szükségszerű csökkenteni azt, hogy a tesztet hatékonyan lehessen áttanulmányozni és megoldani. Emellett pedig javítja a mentális egészséget.
Ha te is gyakran érezted azt, hogy a szóbeli felelet előtt szíved hevesebben vert és úrrá lett rajtad a félelem és egy kis szorongás, akkor ajánljuk figyelmedbe az alábbi pontokat, amelyek segíthetnek abban, hogy hogyan legyél magabiztosabb szóbeli előadó, hogyan győzz meg másokat a tényleges tudásod jó bemutatásával. Vannak olyan pontok a felsorolásban, amelyek egészen magától értetődőnek tűnnek, de mégis, nagy szerepe van a félelem leküzdésében.
Előkészületek
- Csökkentsd a szorongást hatékony tanulással
Megtanultál mindent a vizsgára? Remek! Emlékeztesd magad rá, hogy amire szükséged van, az már a fejedben van.
A hiányos tudása gyakran okoz szorongást és félelmet vizsga előtt. Ha lehet, kerüld el ezt alapos felkészüléssel, továbbá előzd meg aktív tanórai részvétellel, házi feladatok hiánytalan megoldásával, hogy később elmondhasd magadról, hogy mindent megtettél az ügy érdekében, amit csak lehetett.
- Hagyj elég időt magadnak a tanuláshoz
Ha a vizsga előtti éjszakát beáldozod a gyorstalpaló tanulásnak, az növelheti a túlterheltséget és fáradtságot, ezáltal szorongást válthat ki.
Valószínűleg nem mondunk újat, de a tanuláshoz idő kell. Idő kell, hogy beépüljön a tanult anyag, hogy arra később első kézből, azonnal visszaemlékezhessünk. A felkészülést a vizsga előtt már nem árt, ha több héttel elkezded. Ez nyugodtabbá fog tenni, mert sok időt hagytál magadnak a vizsgaanyag megismerésére, felkészülésre, nem stresszeled magad szinte teljesíthetetlen időkorlátokkal.
Készítsd egy hozzád illeszkedő ütemtervet. Ha gondolod, legyen napi 20 perc, vagy napi 2 óra tanulás. A lényeg, hogy jobb, ha minden nap tanulsz (még ha kicsit is), mintha egy héten csak egyszer tennéd meg. Természetesen, ha úgy érzed, hogy kezd sok lenni a tanult anyag, adj magadnak 1-2 nap pihenőidőt. A saját ütemtervedhez viszont ragaszkodj makacsul! A megszokásához kell pár nap, ne aggódj, ha kezdetben nehéz. A szorongást azáltal csökkenti ez a módszer, hogy tudásod a teszt előtt elkezdted fejleszteni, és a mire eljutsz az éles vizsgáig, már kevésbé lesznek meglepőek a feladatok számodra.
Javasoljuk ezért, hogy ha úgy döntesz, hogy a Corvinus Nyelvvizsgaközpontban szeretnéd megszerezni a nyelvvizsgád, nézd meg kiadványainkat, amelyek pontról-pontra, lépésről-lépésre készítenek fel a nyelvvizsgára, hanganyagokkal bővítve, amelyek tényleges vizsgahelyzeteket idéznek.
- Gyakorolj szóbeli válaszokat előre
Azzal, ha a vizsga előtt otthon gyakorlod a szóbeli válaszadást (akár tükör előtt), azzal csökkented az éles helyzetbeli leblokkolás esélyét. Addig ismételd meg ezt a fajta gyakorlást, amíg nem leszel 100%-ban elégedett vele.
- Reggelizz teljes értékűen a vizsga napján (is)
Reggeli nélkül az energiaszinted alacsony lesz a vizsgán, ami stresszhez, szorongáshoz és fáradsághoz vezet. Próbálj meg olyan ételt fogyasztani, amely tartós energiát ad (ilyen lehet a tojás vagy a zab). Kerüld a magas cukortartalmú ételeket, mert azok csak átmenetileg (legrosszabb esetben a vizsga kezdetéig) adnak energiát.
- Maradj hidratált
Nem győzzük hangsúlyozni, hogy mennyire fontos a vízfogyasztás. Az agyunk csak akkor tud igazán hatékonyan működni, ha hidratáljuk magunkat megfelelő mennyiségű víz elfogyasztásával.
A vizsgán
- Érkezz előbb
Érkezz kicsit korábban, mint kellene. Lehet, hogy ideges vagy a szóbeli résztől, de az csak extra stresszt okoz, ha késel. Emellett ha korán érkezel, kicsit hozzászoksz a légkörhöz, illetve elég időd marad áthangolódni, kicsit meditálni.
- Nyugalom, légzéstechnikával
Csukd be a szemed, és vegyél nagy levegőket háromszor, négyszer, mindezt lassan. Ezt ismételd meg párszor. A nagy lélegzetek nem csak hogy ellazítják az egész testünket, hanem növelik az agy oxigénellátását. Csukott szem nélkül a teszt alatt is elvégezhető ez a folyamat: Vegyél nagy levegőt az orrodon át, amíg elszámolsz 4-ig. Tartsd vissza ezt a levegővételt, míg kettőig elszámolsz. Majd lassan fújd ki a levegőt, amíg szintén 4-ig elszámolsz.
- Konfrontálódj a negatív gondolatokkal
A szorongást okozhatja a saját magunkról alkotott negatív vélemény is. Ezen viszont sürgősen változtatni kell, nem szabad, hogy ezt így hagyjuk. A szóbeli vizsga előtt, ha arra gondolnál esetleg, hogy „Olyan leszek, mint egy összezavarodott bolond!”, vagy, hogy „Megalázó lesz!”, akkor az első lépés az, hogy azonosítsd, illetve állítsd meg őket abban a minutumban, mikor előkerülnek, és gondold inkább azt: „Nem leszek olyan, mint egy bolond és erős vagyok, mindent meg fogok oldani!”
- Nem kellenek irreális forgatókönyvek
A hamis, irreális elképzelések, helyzetek előre elgondolása csak stresszt okoznak, főleg, ha azok negatívak. Jellemzően ezek a gondolatok úgy kezdődnek, hogy „De mi lesz, ha…”. Ezt felejtsd el, hiszen nem tudjuk úgy sem előre, hogy mi fog történni pontosan, felesleges ezen rágódni. Sőt, az ember hajlamos ilyenkor a lehető legrosszabb forgatókönyvet kitalálni. De nekünk hatalmunk van ezeket a túlzó, negatív gondolatokat megszűntetni.
- Senki sem tökéletes
Gondolj arra, hogy senki nem tökéletes. Nem te vagy az egyetlen olyan ember a Földön, aki szorong egy ilyen helyzetben, sőt. Ennek megértése segíthet abban, hogy egy szintre emeld magad a többiekkel. Ne érezd azt, hogy egyedül vagy ezzel a problémával.
- Viselkedj magabiztosan.
Ha tudod, hogy tisztességesen felkészültél, nincs okod pánikolni. Fújt ki magad, vegyél egy nagy levegőt, és próbáld élvezni a vizsgát. Sőt, ne is gondolj rá vizsgaként, hanem egy egyszerű baráti beszélgetésként! Gondold azt, hogy a vizsgáztatók régi ismerősök! Hessegess el magad körül mindennemű negatív gondolatot.
- Gondold át előre, mit fogsz mondani
Mielőtt válaszra nyitnád a szád, gyorsan gondold át előtte egy pár másodperc alatt, hogy pontosan mit is fogsz mondani. Ha különösen hajlamos vagy a szorongásra, akkor ezt a pontot mindenképp alkalmazd éles helyzetben. Adj magadban pár másodpercet minden válaszadás előtt, ne zavarjon a kis csönd. Cserébe jól strukturált és jól fogalmazott válaszokat tudsz prezentálni.
- Ne hagyd ki a testbeszédet
Az előbbi pontban említettük, hogy nyugodtan hagyj magadnak pár másodpercet a válaszod előtt, hogy megfogalmazhasd, mit szeretnél mondani. Ezt a pár másodpercet töltsd ki mosolygással – ez segít feldolgozni, értelmezni a kérdést nyugodt hangulatban. A testbeszéd nagyban hozzájárul ahhoz, hogy hogyan érezd magad. Figyeld meg, milyen az egészségesen magabiztos ember testtartása, majd utánozd le, vedd fel ezeket a testhelyzeteket te is. A hangulatod hozzá fog idomulni elég hamar.
Vegyünk egy példát. Görnyedj össze és kezd el a kezed, ujjaid tördelni, fejed hajtsd előre. Meg van? Most pedig húzd ki magad, mosolyogj, kezed tarts lazán a lábaidon, fejed pedig biccentsd fel egy kicsit. Meg van ez is? Most pedig válaszolj magadban: mikor voltál elégedettebb magaddal? Mikor érezted azt, hogy „jöhet bármi, mindennel megbirkózom!”? Gyanítjuk, hogy az utóbbi testtartásnál, ugye? :)
- Legyél világos és tömör
Ékesszóló és folyékonyan kommunikáló szeretnél lenni, mindezt egyszerre, ugye? Akkor van egy tippünk: lehetőleg kerüld a többszörösen összetett mondatokat, amikbe könnyű belekavarodni. Fogalmazz világosan és érthetően, illetve inkább több mondatot sorakoztass fel egymás után, mintsem a témát egyetlen kacifántos mondatba foglalnád, amit szinte alig lehet követni.
Vizsga után
- Utó-szorongás ellen
Ha hajlamos vagy az utólagos szorongásra, akkor egyszerűen csak ne gondolj a vizsgára. Persze, ezt könnyebb mondani, mint megcsinálni, ugye? :) Az igazság az, hogy a vizsga akkor már csak múlt idő, nem tudsz visszamenni az időben megváltoztatni a válaszaidat. Ha úgy érzed, hogy valamiben hibáztál, fogd fel úgy, mint egy egyértelmű jelzést arra vonatkozóan, hogy miben kell majd a jövőben fejlődnöd még.
A következő cikkünkben kitérünk arra, hogy hogyan lehet még, más trükkökkel legyőzni a félelmeinket lépésről lépésre, amely bármilyen élethelyzetben előjöhet, nem csak a szóbeli vizsga előtt.
Ha tetszett a cikk, oszd meg barátaiddal, akik vizsga előtt állnak, vagy nyomj egy like-gombot a Facebook-oldalunkon, és kövess minket! Köszönjük előre is!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.