Hogyan vegyél fel jó szokásokat a jobb teljesítésért?
Jó tanulási szokásokkal képes lehetsz csökkenteni a vizsgákkal sokszor kéz a kézben járó stresszt, és növelni a magabiztosságod. Elsőre talán nehéznek tűnhet az, hogy valamiből rutint, szokást generálj, de aggodalomra semmi ok, hamar azzá válnak, ha nem adod fel!
In medias res, jöjjenek is a tippek:
1. Alakítsd ki a rutinod
Elő a határidőnaplóddal (ha van olyanod, ha nincs, akkor jó az órarended). Határozz meg egy napi tanulási időtartományt. Érdemes a tanulásnak már jóval a vizsga előtt elkezdődnie. Ha a vizsgádig minden nap szánsz a tanulásra egy kis időt, akkor frissen tartod elmédben a tananyagot. Emellett pedig kialakulnak olyan erős kapcsolatok az agyadban, melyek által sokkal könnyebben elő tudod hívni éles helyzetben a tanultakat. De ennek kiépüléséhez idő kell és rendszeresség.
2. Legyen egy tanulózónád
Keress egy olyan szimpatikus helyszínt, ahol úgy érzed, százszorta könnyebben tanulsz.
Ez a hely legyen jól megvilágított (lehetőleg természetes fénnyel), tiszta és rendezett, így csak a tananyagra fogsz majd fókuszálni. Próbáld ki, hogy innentől fogva ezen a helyen tanulj.
Vannak, akik könyvtárban, vagy egy kávézóban tudnak jól tanulni. Ha könnyen elkalandozol, vagy elterelik a figyelmed a zajok, mozgások, akkor nem biztos, hogy ideálisak számodra az előbbi helyszínek.
3. Legyen meg minden eszközöd
Ha már jól belejöttél a tanulásba, kár lenne megszakítani ezt a munkamenetet azzal, hogy kifogyott a tinta a tolladban és nincs nálad több toll. Vagy, hogy nincs nálad az a jegyzet, ami mindenképpen kell a továbbhaladáshoz. Mielőtt belecsapsz a masszív tanulásba, nézd át, biztosan meg van-e minden. Készülj fel előtte rendesen!
4. Kapcsolj ki minden elektronikát
Tanulás közben az elektronikus eszközök nagyon zavaróak tudnak lenni, ezért kapcsold ki a TV-t és némítsd le az értesítések hangját a telefonodon (így előbb utóbb nem fogsz a Facebook/Messenger értesítések után fülelni). Viszont vannak olyan hanghullámok, melyek kifejezetten jót tesznek a koncentrációnak, agyi hullámoknak.
Az alábbi oldalakat jó szívvel ajánljuk, ahol remek összpontosító hangokat, dallamokat találsz tanuláshoz!
Noisli: https://www.noisli.com/
myNoise: https://mynoise.net/
5. Kövesd nyomon saját magad
Nagyon hasznos, ha figyelemmel követed azt, hogy mit sikerült elérned a kitűzött célokból. Használj ehhez egy jegyzetfüzetet, ahová felvázolod a napi/havi/féléves céljaid, vagy a megtanulandó anyagokat. Nézd meg, hogy az adott szemeszterben milyen vizsgáid lesznek, és ahhoz miket kell megtanulni. Rendezd el a naptáradban előre a tananyagokat.
6. Olvass el mindent, ami kell!
Ha lehet, kerüld el azt, hogy csak az összegzőt futod át. Minden apró szöveg, ami a témához kapcsolódik fontos lehet, olvasd át őket legalább egyszer. Ez lehet egy könyvajánló is, amit a tanárod javasol, ha van időd, mindenképp lapozz bele.
- Ha teheted, húzz alá kijelölővel mindent, ami fontos.
- Ha nem értesz valamit a szövegben (szót), írd fel, és készíts belőle szókártyát.
7.Készíts tanulókártyát
A tanulókártyák remekül hasznosíthatóak szókincsbővítéskor, kulcsfontosságú pontok összeírásakor, listák készítésekor.
8. Tarts szünetet is azért
Ha a tanulás felénél jársz, mindenképp sétálj egy kicsit, mozgasd át a testrészeid, nézz, fókuszálj szemeiddel távolra. Mígnem visszatérsz a tanuláshoz, frissítsd fel az elméd kicsit. A szünet 5-15 perc legyen, ez függ attól is, hogy mennyi tanulás áll mögötted. Akkor is tarts szünetet, amikor frusztráltan érzed magad.
9. Jutalmazd meg magad
Tervezz be magadnak minden napra egy kisebb fajta jutalmat, ha eléred az aznapi célod! Ez lehet pl. egy cukorka, időtöltés a kedvenc játékoddal, stb…
10. Vezesd le a stresszt vizsga előtt
Könnyen előfordulhat, hogy vizsga előtt stresszesnek, frusztráltnak érzed magad. Ahhoz, hogy csökkentsd ezt a stressz szintet, mindenképp csinálj valami szórakoztató és relaxáló tevékenységet, mint a jóga, meditáció, sportolás. De ha ez nem megy, hallgass nyugtató zeneszámokat, tölts időt a barátaiddal, vagy olvass egy szórakoztató könyvet.
Tetszett a cikkünk? Akkor kövess minket itt, vagy a Facebook-oldalunkon, hogy ne maradj le a jövőbeli cikkeinkről!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.