Legyen szó új munkahelyről, iskolatársakról, vagy akár a nyelvvizsgázásról, a bemutatkozás mindennek az alapja, ami meghatározza a további beszélgetés hangulatát, rólad alkotott véleményt.
Ha túl tudsz lépni az unalmas „small talk”-okon, sablonszövegeken, a „Hogy vagy?” kérdésre a „Minden rendben!” válaszon, akkor új lehetőségek egész tárháza bontakozhat ki előtted, tengernyi új kapcsolat kialakításának lehetőségével – mondja Joanna Bloor, az Amplify Labs vezérigazgatója, a bemutatkozás szakértője.
Ha már dolgozol esetleg, akkor számtalanszor megkaphatod azt a kérdést, hogy „Mit dolgozol”? Erre a sablonos válasz az szokott lenni, hogy „Az X cégnél dolgozom, Y munkakörben.”
„Az ilyen típusú válasz egy kulturális normává nőtte ki magát, az esetek többségében ilyen válaszra lehet számítani mindenkitől. De amikor így mutatod be magad másoknak, azzal semennyire sem tudnak megismerni téged. Te nem pusztán csak a munkaköröd vagy.” – állapítja meg Joanna, aki arra specializálódott, hogy segítsen az embereknek saját maguk képességeit, egyedi tulajdonságaikat felfedezni, hogy mélyebb kapcsolatokat tudjanak kialakítani másokkal.
És minden a bemutatkozással kezdődik…
Ha Joanna azt válaszolja, hogy „Az Amplify Labs vezérigazgatója vagyok”, akkor a kérdező valószínűleg arra kérdez rá később, hogy mivel foglalkozik a cég, vagy bármit, ami nem Joannával kapcsolatos. Ha a formalitások helyett bedobsz inkább egy váratlan választ, ami a saját tulajdonságaid, céljaid helyezi előtérbe, sokkal jobban emlékezetben maradsz. Mindezen kívül ez megnöveli az esélyét, hogy a beszélgetőpartner meglásson benne lehetőségeket, ötleteket akár egy későbbi együttműködésre.
Lássuk, milyen válaszokat lehet adni az egyszerű „Mivel foglalkozol?” kérdésre.
1. Lépj túl a tituluson
Érdemes átgondolni, hogy a munkaköri megnevezéseden túl pontosan mivel is foglalkozol. Fontold meg, hogy miről szeretnéd, ha mások emlékeznének rád. Milyen vagy? Problémamegoldó? Jó szervező? Karmester, aki összehangolja a szervezeten belüli működést?
Ha nem dolgozol még, bemutatkozásnál kitérhetsz arra, hogy mi motivált akkor, amikor a szakot kiválasztottad, milyen tulajdonságaid vannak, amik miatt megfelelő leszel később a pályádon.
2. Problémák, amelyeket csak te tudsz megoldani
Mindenkinek a munkájában van valami, ami alapvetően egy problémát old meg. Használd ezt a taktikát magadon is. Te milyen problémákat oldasz meg a munkahelyeden? Mi teszi ezt különösen hatékonnyá? Problémamegoldóként bemutatkozva a másik félből azonnali reakciót válthatsz ki, ha a probléma az ő életében is jelen van.
Például ahelyett, hogy azt mondanád: „X típusú ügyfajtára szakosodott ügyvéd vagyok”, mond ezt: „Úgy gondolom, az igazságszolgáltatás legnagyobb problémája a „….”. Mint ügyvéd, aki „…”-re összpontosít, segítek megoldást találni a „….”-re.”.
Látod, teljesen más hangulata van ennek a bemutatkozásnak, mint az előbbinek, ami nem ad lehetőséget arra, hogy kitérj számodra fontos dolgokra.
3. Informálódj az ismerőseidnél - magadról
Gyakran nehéz kívülről és objektíven látni magunkat és felfedezni saját képességeinket. „Az amiben igazán fantasztikus vagy, lehet, hogy annyira természetes számodra, mint a levegővétel, ezért nem tudod értékelni.” mondja Joanna. Ha nem tudsz semmilyen jó képességet kiemelni magadból, kérdezd meg a közeli ismerőseidet, kollégáidat, hogy mi a véleményük, miben vagy a legjobb, a legkülönlegesebb, legkiemelkedőbb?
4. Emlékezz vissza a gyermekkorodra
Ha még mindig nem sikerült rájönni arra, hogy miben vagy igazán kiemelkedő, akkor képzeletben repülj vissza a 7-9 éves korszakodba. Miben voltál jó ennyi idősen? Joanna szerint az akkor már megmutatkozó speciális készséged gyakran alkalmazható lehet a jelenlegi és a jövőbeli életedben.
Például, amikor Joanna 8 éves volt, nagyon jó volt a tájékozódásban, mikor az édesapjával túrázni mentek. Elképesztően könnyen megjegyezte a túraútvonalakat, jól érzékelte az irányokat is. Ezt a képességet később 3D térképeket ábrázoló szoftverek fejlesztésénél tudta kamatoztatni.
5. Mutass egy kis sebezhetőséget
Joanna szerint sok munkahelyi szorongás annak köszönhető, hogy nem beszélgetünk egymással mélyrehatóbban, hanem csak felszínesen, nem beavatva a másikat a bennünk lakozó érzelmekről. Használj olyan kifejezéseket, mint: „Nagyon szenvedélyes vagyok a „….”-el kapcsolatban”, vagy ’”Amit én a legnagyobb izgalommal végzek, az a „….”. Avasd be másokat az életed kis kulisszatitkaiba.
6. Gyűjts össze néhány visszajelzést a bemutatkozásodról
Miután összegyűjtöttél pár fontos elemet a bemutatkozódhoz, gyakorold el az egészet olyan emberekkel, akiket jól ismersz. Ezek után pár nap múlva kérdezd meg tőlük, hogy mire emlékeznek a legjobban a bemutatkozásodból. Ez jól megmutatja, mi volt a legemlékezetesebb, esetleg ezek alapján módosíthatod a bemutatkozás elemeit.
Mindig is könnyebb lesz röviden, egy mondatban bemutatkozni, mint hosszasabban körülírni, nem hagyományos választ adni. De Joanna azt mondja, mindannyian szeretnénk kitalálni és rájönni, hogy miért vagyunk ezen a bolygón, mi a célunk ebben az életben. A válaszhoz egy lépéssel közelebb kerülsz, ha felteszed magadnak is a kérdést, „mit csinálsz?”, „mivel foglalkozol?”.
Ezek a tippek a bemutatkozás egy másik aspektusát mutatták be, a közeljövőben egy másik oldalról is megvizsgáljuk a sikeres bemutatkozás elemeit, hiszen ez egy nagyon szerteágazó téma. Reméljük, hogy az előbbi tippeket sikeresen tudod majd te is alkalmazni egy olyan eseményen, ahol szeretnéd megismertetni magad másokkal.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.