Ha valamikor, akkor a mostani időszakban igazán szüksége van a Földünknek egy kis fellélegzésre, kizöldülésre. A legjobb az egészben, hogy ehhez mi magunk is hozzá tudunk járulni apró, egyszerű lépésekkel, hiszen ebben a folyamatban mindenki számít!
Mindazonáltal, hogy a következő „zöld” tippjeink jót tesznek a Földünknek, ami közérzetünket is a pozitív irányba tereli: win-win! :) Arra bátorítunk most mindenkit, hogy ha talál az alábbiakban szimpatikus tippet, kezdje el még ma megvalósítani!
Ha készítesz egy fotót arról, hogy te miben járulsz hozzá a környezetünk megóvásához és elküldöd nekünk emailben, vagy üzenetben, a legjobbakat közzétesszük majd Facebook-oldalunkon!
1. tipp: Vigyél magaddal saját bevásárlószatyrot!
Ugye, nem is kell már mondanunk, hogy a plasztik, műanyag zacskók rettentően káros hatással vannak környezetünkre. Az óceánjainkban, tengereinkben már most is elég nagy mennyiségben fel vannak halmozódva, ráadásul a földben 10-20 év alatt bomlik csak le, ami elég hosszú időintervallum. Ehelyett akkor tesszük a legjobbat, ha beszerzünk magunknak egy strapabíró bevásárlószatyrot, ami készülhet vászonból, vagy egyéb más ruhaanyagból.
Ennek van egy másik pozitív eredménye is: megszűnik a lakásunkban a műanyagzacskó-káosz, ami pár hét alatt simán ki tud alakulni az innen-onnan hazahozott szatyrok által. Ismerős látkép? Úgy sejtjük sokaknál „igen” erre a válasz.
Ha pedig nehéz dolgokat vásárolsz, nem kell kettő műanyag zacskót használnod amiatt, hogy semmiképp se szakadjon ki (tudjuk, milyen könnyen kiszakadnak a zacskók, ugye?). A vászontáska jól bírja a nehéz tárgyak hazacipelését is!
2. tipp: Mondj nemet a szívószálaknak!
Igazán nem szeretnénk fotókkal sokkolni senkit sem, de a szívószálak nagyon nagy kárt okoznak az élővilágunknak. Az óceánban, tengerben élő állatok számára kifejezetten veszélyes. Nem újrahasznosíthatóak, illetve a tengerpartokon ezeket a tárgyakat dobálják el a leggyakrabban!
Amerikában naponta 500 millió szívószálat használnak és dobnak el, ami ha belegondolunk, 125 iskolabuszt ki tud tölteni.
Sok étterem szerte a világban már teljesen kitiltotta helyiségükből a szívószálat, tegyél te is így! A műanyag szívószálat ki tudod váltani fémből-, bambuszból-, újrahasznosíthat papírból készültekkel!
Ha többet szeretnél tudni a szívószálak káros hatásairól, olvasd el a Föld Napja Alapítvány cikkét ide kattintva!
3. tipp: Használj papír helyett szövetanyagból készült tisztítókat
Ez a változtatás a többihez képest kissé nehezebb, mert papírból készült törlőkendőt használni "praktikus és könnyű". Példának nézzük meg a szalvétákat. Az anyagszalvéta sokkal jobb a környezet számára, mert újrafelhasználható. A másik változás, amit tehetünk, hogy tisztítórongyokat használjunk a papír törlőkendők helyett. Azért, hogy sokáig megőrizzék épségüket, ne legyenek rossz illatúak és baktériummentesek legyenek, gyakran ki kell őket mosni, és a száradására is jól oda kell figyelni.
4. tipp: használj saját bögrét, amikor csak lehet!
Annak érdekében, hogy csökkentsük a műanyaghulladékok mennyiségét, legyünk résen, legyünk találékonyak, sok tekintetben elkerülhetjük a műanyagok használatát. Például ha gyakran iszol ital automatákból, ne kérj hozzá műanyag poharat, inkább használd hozzá a saját bögréd!
5. tipp: legyünk „zöldek” az ünnepekkor is
Ha valakinek a születésnapja közeleg, gondolj arra, hogy a csomagolópapír helyett (ami az esetek többségében úgy is a kukában végzi) használhatsz öko, újrafelhasználható csomagolóanyagot, tüllt, kendőt, vagy a már elolvasott újság fekete-fehér lapjait. Ez utóbbinak még retro-feelingje is lehet!
(Kép forrása: http://www.the-green-house.net/ways-to-wrap-a-more-eco-friendly-gift-this-christmas/)
6. tipp: tisztítás környezetbarát módon
Némely tisztítószer többet árt, mint használ. Ilyenkor főleg az egészségünkre, és a környezetünk épségére gondoltunk. Nem ritka, hogy a tisztítószereket jól megspékelik mérgező anyagokkal. Rengeteg tippet, receptet olvashatsz a neten, hogy hogyan lehet olyan alapanyagokból kiválóan használható tisztítószereket készíteni, amelyek már eleve ott lapulnak a hűtőnkben, spájzban!
Egy példát gyorsan le is írunk, hátha valakinek meghoztuk a kedvét a környezetbarát tisztításhoz (reméljük):
(1 bögre általában 250 ml)
Fehérítő alternatíva
Hozzávalók: 1,5 bögre 3%-os hidrogén peroxid, fél bögre citromlé, 3,7 liter desztillált víz, 10-30 csepp citrom (vagy egyéb illatú) esszenciális olaj, 1 evőkanál citromsav, főképp, ha kemény a víz.
Elkészítése: A víz kivételével minden hozzávalót öntsünk egy kannába, és keverjük el, amíg a citromsav fel nem oldódik. Ezután már hozzá lehet adni a desztillált vizet is. Az anyag, amit kapunk, tökéletes lesz a ruhák lágyítására, foltok eltüntetésére és általános fehérítéshez. Mielőtt nagy mennyiségben használnád, próbáld ki mindig először egy kisebb textilanyagon.
Mikró tisztító
Hozzávalók: 1,5 bögre szódabikarbóna, fél bögre mosószóda, fél bögre tengeri só, fél bögre ecet, 10 csepp citrom illóolaj, és annyi víz, hogy egy könnyen kenhető pasztát kapjunk belőle.
Elkészítése: Keverjük össze a szódabikarbónát a sót és a mosószódát egy kis tálban. Adjuk hozzá az illóolajat, az ecetet. Ez a keverék pezsegni fog a kémiai folyamatok miatt. Lassan adagolhatjuk hozzá a vizet, amíg könnyen kenhető pasztát nem kapunk belőle. Ne legyen csomós, így a mikrohullámú sütő belsején könnyen kenhető lesz. Az elektromos fűtőelemekre ne kerüljön az anyagból, ez fontos. 1 éjszakát állni hagyjuk a mikrohullámú sütő belsejében, másnap pedig meleg vízbe áztatott kendővel letöröljük.
Folt eltávolítása a szőnyegről
Hozzávalók: vasaló, világos színű tisztítókendő, kis vödör, ¾ bögre víz, ¼ bögre ecet, 3-5 csepp mosogatószer.
Folteltávolító elkészítése: keverjük össze az ecetet, a vizet, a mosogatószert a vödörben. Áztassuk bele a világos színű rongyot, majd a szőnyeg foltos részére fektessük rá. A vasalót tegyük rá 10-15 másodpercig. Ezután emeljük fel a rongyot, hogy megnézzük, sikerült-e a foltnak eltűnnie. Ezt ismételjük meg, ha még van valamennyi folt a szőnyegen. Fontos, hogy a folt a rongyra kerül át, ezért ne csak egyet használjunk a teljes szőnyeg tisztításához. Ezt vörösbor, vörös bogyós gyümölcsléfoltoknál, vagy alkoholos filc okozta foltoknál ne alkalmazzuk.
Tükörtisztító
Hozzávalók: negyed bögresósborszesz (patikában kapható), negyed bögre ecet, 2 bögre meleg víz, 1 evőkanál kukoricakeményítő.
Elkészítése: Egy műanyag tálban összekeverhetjük az összes alapanyagot. Használat előtt rázzuk fel a kukoricakeményítő miatt, és permetezzük a tükörre.
Légfrissítő
Hozzávalók: 240 ml desztillált víz, 1 evőkanál szódabikarbóna, 2-3 csepp illóolaj a kedvenc illatunkból.
Elkészítése: A száraz összetevőket adagoljuk egy spray palackba és öntsük fel vízzel. Alapos összerázás után használhatjuk a levegőben, kárpitozott bútorokra, cipőre, szőnyegre. Elektronikai készülékekre ne használjuk.
Bútorfényező
Összetevők: ¾ bögre olíva olaj, ¼ bögre ecet, 30-40 csepp a kedvenc illóolajunkból.
Ezeket jól összekeverve egy spray palackban használhatjuk is közvetlenül a bútorainkra egy száraz ronggyal áttörölve.
7. tipp – Áramtalanítsd az eszközöket
Reggel, az indulás előtt és este, lefekvés előtt húzd ki az összes elektromos berendezést a konnektorból. Általában a szórakoztatóeszközök több áramot fogyasztanak kikapcsolt, készenléti állapotban.
Reméljük, találtál tippjeink közül számodra is megvalósíthatót! Ahogy írtuk, ne feledd:
Ha készítesz egy fotót arról, hogy te miben járulsz hozzá a környezetünk megóvásához és elküldöd nekünk emailben, vagy üzenetben, a legjobbakat közzétesszük majd Facebook-oldalunkon!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.